Hva er egentlig kvanteteknologi?

UiO er medarrangør på fagseminar om kvanteteknologi neste torsdag. Der får vi blant annet svar på hvorfor denne teknologien er viktig nå.

Av Redaksjonen
Publisert 31. okt. 2024
fra lab

Halvledermaterialer kan brukes i kvanteteknologi. Foto fra UiO MiNaLab: Hilde Lynnebakken/ UiO

– På seminaret får vi høre hvordan våre danske naboer arbeider med kvanteteknologi og hvordan vi kan samarbeide med dem og andre allierte om potensiale av kvanteforskning og teknologier, sier Carina Hundhammer, direktør for samfunns- og næringslivskontakt ved MN-fakultetet.

Seminaret arrangeres i Næringslivets Hus og tar opp spørsmål som hva skjer i Norge på feltet, samt hva skal vi satse på fremover innenfor kvanteteknologi.

UiO har inngått et samarbeid med Niels Bohr instituttet i København på kvantefeltet.

   Les mer her: Kongelig glans over satsing på kvanteteknologi

På seminaret deltar noen av Nordens ledende eksperter og bedrifter på kvanteteknologi. De svarer blant annet på hvordan kvanteteknologi kan gi oss internasjonal konkurransekraft.

Vi får høre blant annet fra Senior vice president Lene Oddershede, ved Novo Nordisk Foundation, forskningsdekan Bjørn Jamtveit ved MN-fakultetet UiO og forsker Marianne Etzelmüller Bathen, ved Fysisk institutt, UiO.

   Les mer om UiOs forskning på kvante her: Kvanteteknologi: Norske sensorer er en del av den globale brikkekrigen

Ledelsen ved Det matematisk naturvitenskapelige fakultet jobber nå med å finne gode samarbeidsmåter med teknologimiljøene rundt universitetet, samt å ta kunnskap i bruk rundt kvantefeltet.

– Vi arbeider også med å forsøke å koordinere en norsk kvantesatsing og bidra til en norsk kvantestrategi, sier Bjørn Jamtveit, forskningsdekan ved MN-fakultetet.

NHO inviterer sammen med Danmarks ambassade i Oslo, Oslo Science City, Universitetet i Oslo og SINTEF til en ettermiddag om kvanteteknologi.

 

Emneord: Fysikk, Kortnytt, Kvanteteknologi